Etkinlik | İyi Yaşamın Felsefesi

Varlık Lisesi Felsefe Kulübü'nün Öncül Analitik Felsefe Dergisi ve Felsefe Kültür Sanat Derneği ile birlikte gerçekleştirdiği etkinlikte, Bilkent Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Tufan Kıymaz Aristoteles felsefesinden hareketle İyi Yaşamın Felsefesi üzerine bir sunum gerçekleştirdi...  Kulübümüzün 27 Kasım Çarşamba günü 15.40'ta Leylâ Erbil Konferans Salonumuzda gerçekleştirdiği etkinliğe öğretmen ve öğrencilerimizin yanı sıra ilgili birçok kişi katılım sağladı.  

Devamını Oku

Etkinlik | Duyguların Filozofu Spinoza

Varlık Lisesi olarak Öğretmenler Gününü özel bir etkinlik ile kutladık. 23 Kasım Cumartesi günü 14.00'te Felsefe Kültür Sanat Derneğiyle (FKSD) birlikte düzenlediğimiz etkinlikte, Spinoza adlı kitabın yazarı Prof. Dr. Solmaz Zelyut ile Spinoza'nın Sevinci Nereden Geliyor | Reddedilemeyecek Bir Felsefi Teklif ve Spinoza | Bir Hakikat adlı kitapların yazarı Prof. Dr. Çetin Balanuye, Spinoza felsefesinin kişisel yaşamlarımıza olan etkisi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdiler. Öğretmenler Gününün yanı sıra filozofun 24 Kasım'daki 387. doğum günü anısına düzenlediğimiz söyleşi, FKSD'nin Varlık Lisesi Leylâ Erbil Konferans Salonunda gerçekleştirdiği ilk etkinlik olma özelliğini de taşıyor... Söyleşi bitiminde katılımcıların konuklara kitaplarını imzalattığı etkinliğimize öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizin yanı sıra filozofun bir çok ilgilisi de katıldı. Etkinliğimiz Öğretmenler Günü resepsiyonu ile sona erdi. 

Devamını Oku

Etkinlik | 10 Kasım Anma Töreni

Varlık Lisesi Bilim Kulübü Tarih Komisyonu üyesi ve gönüllüsü öğrencilerimizin katılımlarıyla düzenlediğimiz törenle Anadolu Devrimi'nin baş mimarı Mustafa Kemal Atatürk'ü andık. Tarih öğretmenimiz Orçun Özsarı'nın açılış konuşmasıyla başlayan törenimiz, Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşamının son dönemlerine, hayatını kaybettiği güne ve sonrasına ilişkin arşiv görüntüntülerinden derlenen bir video gösterimiyle devam etti. Törenimiz, Çankaya Köşkü kütüphanecisi Nuri Ulusu'nun anılarını içeren Ata'nın Yanı Başında belgesel gösterimi ve öğrencilerimizin Atatürk'ün anılarına ilişkin hazırladıkları sunumlar sonrasında okulumuzun Atatürk Köşesi'nde açılan fotoğraf sergisi alanına kırmızı karanfiller bırakılarak tamamlandı.

Devamını Oku

Etkinlik | Cumhuriyet'in Egemenlik Kavramı

Varlık Lisesi olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 96. kuruluş yıldönümünü Varlık Lisesi Leylâ Erbil Konferans Salonunda gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle kutladık. 29 Ekim Salı günü saat 11.00'de saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasına müteakip eğitim koordinatörümüz Ali Apaydın'ın açılış konuşmasıyla başlayan tören, 29 Ekim 1923 günü temalı belgesel gösterimi sonrasında Prof. Dr. Nami Başer'in Cumhuriyet'in Egemenlik Kavramı başlıklı konferansıyla devam etti. Varlık Lisesi öğrencileri, öğretmenleri ve çalışanlarının hazır bulunduğu törene, velilerimizin yanı sıra birçok ilgili de katıldı. Tören konferans sonrasında gerçekleştirilen resepsiyonla sona erdi.

Devamını Oku