Varlık'ın Sesi

UYARI

  • Varlık Lisesi olarak hakkımızda daha detaylı bilgilere ulaşmanız için internet sitemizi k12.tr uzantısına taşıyoruz
  • Mevcut sitemizdeki güncellemeler 15 Temmuz 2020 tarihiyle durdurulmuş ve tüm içeriklerimiz yeni sitemize aktarılmaya başlanmıştır.
  • Varlık'ımız hakkında çok daha ayrıntılı bilgilere ulaşabileceğiniz yeni sitemize buradan erişebilirsiniz.
  • Mevcut sitemiz 1 Ağustos 2020 tarihinden itibaren otomatik olarak yeni sitemize yönlendirilecektir.
Saygılarımızla, Varlık Lisesi

Varlık Lisesi eğitim koordinatörlüğü tarafından 2018-2019 eğitim-öğretim yılında başlatılan projemizde, görme engelli çocuk bireylerin nitelikli çocuk edebiyatı ürünlerine ulaşmasına destek olmayı amaçladık.
 
Bu amaçla, ülkemizdeki genç okuyucuların Felaket Henry serisiyle tanıdığı Francesca Simon’un Güveçte Külkedisi Pişirmenin Püf Noktaları adlı eserini gönüllü öğrencilerimizle ve öğretmenlerimizle seslendirdik. Seslendirdiğimiz eser Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı GETEM kataloğunda dinleyicileriyle buluştu.Varlık Lisesi olarak gönüllü öğrencilerimizin yaşamlarının ilerleyen süreçlerinde de benzer çalışmaları sürdürmeleri ve çevrelerini bilinçlendirmeleri amacıyla projemizin basamaklarını aşağıdaki şekilde planladık:

Seslendirme Eğitimi: Öğrencilerimiz edebiyat öğretmenlerimiz ve koordinatörlüğümüz tarafından hazırlanan diksiyon eğitiminde vurgu, tonlama ve nefes kullanımı konusunda bilgilendirildiler. Seslendirme çalışması boyunca ise metni tek düze, aynı tonda okumamaya özen göstererek, hikâye karakterlerine özgü tonlamalar geliştirdiler. Hedef yaş grubundaki dinleyiciler için rahat bir dinleme deneyimine olanak tanımak temel motivasyonları oldu.

Okuma Zinciri: Edebiyat öğretmenlerimiz ve eğitim koordinatörlüğümüz tarafından 8 kitap belirlenerek, tüm gönüllü öğrencilerimiz tarafından okunması sağlandı. Okumalar tamamlandığında seslendirilecek kitap tüm gönüllü öğrencilerin değerlendirmeleri dikkate alınarak belirlendi.
 
Kütüphane Ziyareti: Öğrencilerimiz Milli Kütüphane bünyesinde bulunan Konuşan Kitaplık ve Çankaya Belediyesi bünyesinde bulunan Sesli Kütüphane ziyaretleriyle görme engelli kullanıcıların sıklıkla yaşadıkları mağduriyetler ve ihtiyaçları üzerine bilgilendirildiler. Bunun sonucunda Konuşan Kitaplık ve Sesli Kütüphane yetkilileri ile kullanıcıların ihtiyaçlarına karşılık vermek amacıyla yapılabilecek gönüllü çalışmalar üzerine fikir alışverişinde bulundular.

Stüdyo: Ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra, Varlık Lisesi Seslendirme Projesi Katılımcıları olarak işbirliğinde bulunduğumuz Çankaya Belediyesi bünyesinde bulunan Sesli Kütüphane stüdyolarını kullandık. Seslendirdiğimiz eserin dinleyicisi ile buluşması projemizin en önemli basamağıydı. Stüdyo ortamında gerçekleştirdiğimiz kayıt ve aldığımız teknik destek sonrasında çalışmamız Sesli Kütüphane tarafından Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı GETEM kataloğuna kaydedilerek dinleyicisiyle buluştu.  
 
Varlık Lisesi olarak projemize 2019-2020 eğitim-öğretim yılı itibariyle yeni yerleşkemizde oluşturduğumuz ses kayıt stüdyomuzda devam ediyoruz.